Jakie zalety mają liofilizowane owoce? Czy mają też wady?

Liofilizacja jest obecnie najskuteczniejszą metodą konserwowania produktów spożywczych, z owocami na czele. Wynaleziony w trakcie II wojny światowej proces suszenia żywności mrozem pozwala na znaczne przedłużenie terminu ważności jedzenia, bez tracenia żadnych jego cech i wartości. W okresie pierwszych lotów w kosmos liofilizacja rozwinęła się na tyle, że współcześnie proces ten jest stosowany w bardzo wielu zakładach produkcyjnych. Dlatego też zarówno producenci, jak i zwykli klienci supermarketów, zastanawiają się co cechuje owoce liofilizowane.

Zalety owoców suszonych mrozem

Liofilizowane owoce są tak atrakcyjne, ponieważ to jedyny typ owoców, który można latami przechowywać poza lodówką, mając gwarancję naturalnego smaku i spożywania zdrowych składników odżywczych. Owoce liofilizowane mają dokładnie taki sam smak, kolor, aromat, kształt i wartość, co te świeżo zerwane. Jedyną różnicą jest to, że mogą one wytrzymać nawet 25 lat bez utracenia swojej świeżości. Kolejną cechą przekładającą się na ich świetność jest waga owocu po całkowitym wysuszeniu. Szacuje się, że liofilizowane owoce ważą aż o 90% mniej, niż swoje naturalne odpowiedniki. Dzięki temu można je bardzo łatwo transportować, nawet w dużych ilościach. Są one idealnym źródłem witamin na długie podróże.

liofilizowane owoce

Wady liofilizacji owoców

Oczywiście, nic nigdy nie może być zbyt piękne. Owoce poddawane procesowi liofilizacji mają dwie kluczowe wady. Pierwszą z nich jest cena takich owoców. Nawet jeśli są one dostępne do powszechnego zakupu, to w praktyce nie każdy obywatel może sobie na nie pozwolić. Obecnie trwają prace nad zmniejszeniem kosztów liofilizacji, jednak na efekty na pewno trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Z kolei drugą wadą liofilizowanych owoców jest to, że wymagają one zalania wrzątkiem przed spożyciem. Nawet jeśli nie wydaje się to być sporym problemem, to należy pamiętać, że wielu podróżników lub sportowców ekstremalnych nie ma dostępu do gotowanej wody. Zabranie suszonych mrozem owoców w długą trasę, bądź na wspinaczkę górską jest przeważnie niemożliwe.

Comments are closed.