Różnice w stosowaniu barwników spożywczych
Niektórzy zastanawiają się nad tym, jaka jest różnica między płynnym barwnikiem spożywczym a żelem lub wersją w proszku. Zasadniczo różnica między trzema rodzajami barwników spożywczych polega na poziomie rozcieńczenia. Mniej płynu oznacza bardziej skoncentrowany kolor. Ogólnie rzecz biorąc, barwniki żelowe do żywności można stosować zamiennie z barwnikami płynnymi, wystarczy po prostu użyć ich znacznie mniej. Barwniki w proszku są najczęściej używane w zastosowaniach w których woda jest zabroniona, np. w czekoladzie i suchych mieszankach.
Różnice zastosowania:
Płynny barwnik spożywczy
Daje najdelikatniejszy poziom koloru.
Sposób użycia: Dodawać płynny barwniki spożywczym kroplami, aż do uzyskania pożądanego poziomu koloru. Idealny do barwienia twardych cukierków i lizaków, lukier, ciast, ciasteczek, lodów i pisanek.
Żelowy barwnik spożywczy
Daje ciemny, nasycony kolor.
Sposób użycia: do żelowego barwienia żywności w zalecamy dodanie niewielkiej ilości barwnika, w razie potrzeby ilość można zwiększyć. W przypadku kolorów żelowych w wyciskanej butelce dodajemy kilka kropli. Łatwo przesadzić, więc zacznij od niewielkiej ilości koloru.
Może być stosowany zamiennie z płynnym barwnikiem spożywczym, wystarczy użyć mniej. Idealny do dodawania koloru do większych partii składników i gdy problemem jest dodanie zbyt dużej ilości płynu.
Barwnik spożywczy w proszku
Barwniki spożywcze w proszku zapewniają najgłębszy, bardzo ciemny poziom koloru.
Sposób użycia: Nabierz niewielką ilość barwnika spożywczego w proszku i dodaj do suchych składników. Aby zabarwić czekoladę lub polewę cukierniczą zacznij od niewielkiej ilości roztopionej czekolady lub polewy i wymieszaj ze sproszkowanym barwnikiem.
Idealny do barwienia czekolady, suchych mieszanek i wszędzie tam, gdzie woda jest zabroniona.