Czym się kierować kupując termometr gastronomiczny?
Każdy doskonale wie, że gotowanie, pieczenie czy też smażenie, możliwe jest dzięki wysokiej temperaturze. Niestety nie zawsze istnieje możliwość precyzyjnego jej kontrolowania, co często doprowadza do wielu problemów i kiepsko przygotowanych potraw. Walczyć z tym pomagają w tym jednak termometry gastronomiczne. Czym one są i jak się je powinno wybierać?
Kiedy przydaje się termometr gastronomiczny?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jakimi cechami charakterystycznymi powinien cechować się dobry termometr kuchenny, najpierw warto sobie zadać pytanie, kiedy będzie on faktycznie przydatny i w jakich okolicznościach warto go mieć?
Jak się okazuje, termometr gastronomiczny jest w kuchni często niezastąpiony. Przydaje się on przede wszystkim do tego, aby móc poprawnie określić stopień upieczenia mięsa, czy też ugotowania danej potrawy. Co więcej, szczególne miejsce ma tu również termometr cukierniczy, które umożliwia ocenienie stopnia wypieczenia danego ciasta. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wyjmie się je za wcześnie lub też przypali się je.
Jak kupić dobry termometr gastronomiczny?
Jak zatem widać, nie ma co nawet dyskutować o zasadności posiadania takiego termometru, ponieważ przydaje się on w naprawdę wielu sytuacjach. Warto sobie jednak zadać pytanie, czym się taki termometr powinien charakteryzować.
Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się termometr kuchenny, to jaki będzie jego zakres temperatury. Często bowiem znaleźć można na rynku modele o niskim zakresie maksymalnej temperatury, co rzecz jasna wyklucza je w przypadku wielu różnych zastosowań. Przykładowo takim tanim modelem nie da się sprawdzić temperatury oleju, podczas smażenia pączków lub też faworków.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jakiej jakości będzie obudowa danego modelu. Musi być ona nie tylko ładna i poręczna, lecz przede wszystkim mocna i trwała. Kluczowe w tym wypadku jest to, czy będzie ono odporna na działanie wysokiej temperatury. Często bowiem spotkać się można z tanimi modelami plastikowymi, które nie wytrzymują wysokich temperatur i ulegają niewielkiemu stopieniu.